Zastupitelstvo 7. 3. 2016 - Naše hodnocení

07.03.2016

Krásný zachumelený den Trutnováci,

jako pravidelně jsme vám sepsali výstup ze včerejšího zastupitelstva. JE to opět velmi výživné čtení - rekonstrukce, investice, hazard, PR města atd...

1. Byl schválen ROZPOČET na příští rok. Většinu položek jako jsou platy policistů, peníze na provoz úřadu, dotace na školy, sport a neziskovky atd. jsou v pořádku a určitě je podporujeme. Ale několik výrazných projektů bychom dělali jinak, více otevřeně s větší komunikací o potřebnosti s občany. Navíc nemůžeme souhlasit s tím, že rozpočet byl občanům k připomínkování pouze 11 dní. Navíc i nám jako zastupitelům byl finální rozpočet představen až 12. února a do té doby jsme o 50% investičních akcí na rok 2016 nevěděli. Proto jsme pro něj jako celek nehlasovali.  

2. ROZKLIKÁVACÍ ROZPOČET MĚSTA. Vypadá to, že to, co již v mnoha městech úspěšně funguje a města získávají díky tomu ceny za otevřenost, by mohlo dorazit i k nám. Pan starosta nám dal zelenou, abychom mohli přes ministerstvo financí software na rozklikávací rozpočet. Věříme ,že tak bude brzy možné pro každého občana, aby se přehledně a jednoduše podíval, na co jdou jeho peníze. Zahájíme tedy komunikaci a uvidíme, zda to nakonec dopadne:-). Nicméně poznámka pana starosty na náš návrh a to „transparentnost odsud posud“ dává znát, že asi tak jednoduché to nebude a možná nás překvapí množství „technických problémů“, které se rozklikávacímu rozpočtu postaví do cesty.

3. Letos se bude připravovat podrobněji projekt na několik akcí, které proběhnou příští rok. O STŘEDISKU VOLNÉHO ČASU, již víte. Také se chystá REKONSTRUKCE KRYTÉHO BAZÉNU. To je právě jeden z projektů, pro které jsme nepodpořili rozpočet. Jelikož je to velká investice, která bude plnit svou funkci a to jen technickou, ale i estetickou další desítky let, byli bychom mnohem raději, kdyby se uspořádala architektonická soutěž, ze kterých často vycházejí ta nejlepší a nejhezčí řešení. Navíc není jasné, jak byly oba architektonické návrhy vybrány, a když jsme se na to na zastupitelstvu ptali, nedostali jsme na to jasnou odpověď. Tušili jsme, že zejména ve výběru architektonického návrhu rekonstrukce KRYTÉHO BAZÉNU bude problém a nespletli jsme se, dokumenty podle nichž byl vybrán návrh ATIPu, architektonické kanceláře bývalého pana radního, byly totiž skartovány. Opravdu je škoda, že město u takto velkých projektů nechce ponechávat všechny zásadní materiály od prvních návrhů až po finální realizaci, ale využívá hned možnosti skartace.

4. CYKLOSTEZKA NA HOUSCE, čili okruh pro lyžaře. má pokračování. Bude se za dalších 1,5 milionu dodělávat asfaltové napojení na Bojiště. Už tak nějak nevíme, jak to komentovat. Prý to bylo v projektu, že tuto část zaplatí město samo. Hmm, takže najednou to není jen něco málo přes 2 miliony z městských peněz, jak se minulý rok obhajovalo, ale skoro 4 miliony z městských peněz. A samotné využití této nové cesty? No na okruhu budou kroužit běžkaři. Ale kolik lidí denně bude využívat ten kousek nové asfaltky z Housky na Bojiště? Před tím tam byla pěkně upravená polní cesta, která všem cyklistům stačila, ale aby se mohl postavit okruh na Housce, tak musíme plně dostačující polní cestu vyasfaltovat za 1,5 milionu. Hmmm.

5. Ptali jsme také na AUDIT PR SLUŽEB města. Město si ho zadalo, aby jim nezávislí odborníci potvrdili, že vynakládají peníze hospodárně. Město se v tiskové zprávě v lednu pochválilo, že audity dopadly dobře a ve srovnání s jinými městy platíme za PR služby podobně. Tak nám řekněte, zda je tohle hospodárné. Auditor nás pochválil, že nyní s novou firmou platíme hospodárně. 

  • Za napsání tiskové zprávy za 2 normostrany 400 Kč.
  • Za monitoring tisku za 20 hodin práce měsíčně 3 000 Kč
  • A u Xantipy to bylo u tiskových zpráv za 1/3 normostrany 4 000 Kč.
  • Za monitoring tisku za 18 hodin práce 16 000 Kč. 

Celkem nás na těchto dvou položkách stála Xantipa o 865 000 Kč víc. Ale to se bohužel nedozvíme, protože audit byl pouze na období posledních dvou let a ne posledních 5 let. Proč? To necháme na vás...

6. OMEZENÍ HAZARDU. Velmi dobrá zpráva. Máme připravenou vyhlášku na určité omezení hazardu v Trutnově - především heren v centru města. A pan starosta s určitým omezením souhlasí. Tak nám i sobě držte palce, půjdeme vyjednávat podmínky. Majitelé barů se nemusí bát, že bychom je zavřeli, ale určitá omezení, především v době nočního klidu budou. Předpokládaný příjem z hazardu na rok 2016 je 23 mil, je smutným faktem, že vánoční vrah trutnovského podnikatele, který vraždou řešil své dluhy z hazardu, do automatů „naházel“ 25 mil. Při debatě nad tématem omezení hazardu jsme říkali, že příjmy z hazardu mohou nahradit příjmy z měřících radarů (neb radar v Mladých Bukách městu ročně vydělá 12 mil.) a ještě získáme pro občany Trutnova vyšší bezpečnost v nebezpečných částech města. Argument pana starosty byl pro nás víc než překvapivý, podle něj jsou průjezdné radary zásahem do soukromí, které je nebezpečnější než samotný hazard. Chápeme, že se řidičům líbit nemusí, ale až takhle... ?

7. REKONSTRUKCE ULICE POLSKÁ bude probíhat tento rok. Bude to jedna z nejsložitějších rekonstrukcí, protože bude prováděna za provozu a celý střed Trutnova si užije výrazné zhoršení dopravní situace. Mělo by se jezdit vždy jedním směrem od Poříčí. Na druhé části silnice se bude pracovat. Proud aut na Poříčí bude veden dvěma cestami - podél řeky jednosměrně ulicí Úpské nábřeží a náklaďáky a kamiony přes Kryblici. Silnice sice vypadá, že není až tak potřeba ji opravovat, ale hlavní problém jsou kanalizační trubky, které bude při rekonstrukci měnit VAK Trutnov. Bude to určitě výrazný nápor na nervy jak obyvatel samotné Polské, tak všech přilehlých lokalit, kterým se naruší doprava, a samozřejmě pro všechny řidiče, tak se prosím obrňme trpělivostí. Občas se to prostě opravovat musí a bude to snad jen necelých 5 měsíců, možná i rychleji.

8. Další městská investice, u které jsme rozpolcení je REKONSTRUKCE KLUBOVNY BĚŽKAŘSKÉHO ODDÍLU NA PARA. Minulý rok se postavila za 12 milionů Houska, tento rok se žádá o dotaci na dvoupatrovou klubovnu za 13,5 milionu. Na jednu stranu chápeme, že stejně jako se staví nová loděnice v Poříčí místo staré ruiny, že by bylo dobré rekonstruovat polorozpadlou a nepoužívanou klubovnu na Para. Na druhou stranu je ta investice ve chvíli, kdy skoro není sníh, dost vysoká. Takže si názor udělejte sami, zda je vhodné stavět dvoupatrovou budovu. Více k budově zde. 

9. Závěrem je možné říci, že debata probíhala až na výjimky ve věcné rovině a tuto formu určitě vítáme. Pouze některé zastupitele za ODS naše dotazy „skutečně obtěžovaly„ a dávali to hlasitě najevo rádoby vtipnými poznámkami mimo mikrofon. V samotné diskusi však nebyli schopni říci nic konstruktivního.